

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.33 mm |
| Width | 5.38 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 1.78 mm |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | SMD/SMT |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | Active |
| Number of Circuits | 4 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Supply Voltage | 10.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 19 mA |
| Max Dual Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.375 V |
| Operating Supply Voltage | 4.75 V to 10.5 V |
Stock: 67
Distributors
pcbx
Unit Price$18.81451
Ext.Price$18.81451
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $18.81451 | $18.81451 |
| 10 | $15.21124 | $152.11240 |
| 25 | $14.37015 | $359.25375 |
| 50 | $13.57557 | $678.77850 |
| 100 | $12.82482 | $1282.48200 |
